טיפול EMDR

טיפול EMDR הוא שיטת טיפול המתאימה לצורך טיפול בטראומה, ויכולה לסייע להפחית תופעות פוסט טראומתיות. שיטה זו הוכחה כיעילה במחקרים רבים, ולצד טיפולי CBT ומסגרת תומכת ניתן להעניק למטופל כלים לצורך התמודדות וויסות הסטרס – דברים שיבואו לידי ביטוי בשיפור משמעותי באיכות חייו.

במאמר זה נסביר של שיטת EMDR, ובעיקר בהקשר של טיפול בטראומה נפשית.

טיפול EMDR

שיטת EMDR

שמה המלא של שיטת הטיפול הוא Eye Movement Desensitization and Reprocessing. זוהי שיטה המנסה להשפיע על פעילות המוח באמצעות תנועות העיניים. ושלא יהיה ספק, זוהי שיטה שזכתה לחיזוק מחקרי רב. בעולם כולו נערכו מחקרים, והצטברו עדויות סטטיסטיות על יעילותה של השיטה במגוון בעיות נפשיות; עם דגש על בעיות הקשורות למצבי טראומה וחרדה.

מדברים הרבה על טיפול בטראומה emdr, וזאת בעיקר בזכות היכולת של השיטה להביא לעיבוד מהיר יותר של זיכרונות טראומתיים. המוח האנושי זקוק לזמן עיבוד והתמודדות, דבר שהוא לא תמיד עושה בהצלחה באירועים טראומתיים (וכך גם נוצרת הפרעה פוסט טראומתית). emdr טיפול בטראומה מסייעת מהבחינה הזו בהתמודדות, ומפחיתה תסמינים התנהגותיים וגופניים של האירוע הטראומתי.

שיטה זו פותחה בשנות השמונים, על ידי דוקטור פרנסין שפירו, בארצות הברית. דוקטור שפירו היא פסיכולוגית מוערכת אשר זכתה במספר פרסים בזכות תרומתה לתחום הפסיכותרפיה. השיטה יושמה בהצלחה בארצות הברית, ובמהירות הפכה לשיטה מוכרת בעולם ואומצה על ידי ארגונים רבים.

ישנן שיטות שונות להתמודדות עם טראומה, כמו למשל טיפול PE (חשיפה ממושכת), טיפולי CPT ׁ(טיפול בעיבוד קוגניטיבי) ושיטת SIT (אימון חיסון במתח). טיפול EMDR נחשב לאחת השיטות היעילות ביותר לטיפול בטראומה.

בעקבות אירועי ה 7 באוקטובר, בהם רבים התמודדו עם תופעות טראומתיות קשות ביותר, אנשי בריאות הנפש עסקו רבות בטיפולים מסוג זה. מתוך מטרה לשפר את ההתמודדות, ולהפחית תופעות פוסט טראומתיות בטווח הארוך.

טיפול בטראומה emdr

על פי התאוריה הטיפולית, כל חוויה בחיינו דורשת תהליך של עיבוד במוח. לא כל חוויה היא בעלת משמעות, ולכן רוב החוויות נשכחות. אך מידע שיכול להיות חשוב ומשמעותי, מאוחסן בזיכרון. זאת מתוך ההנחה שהמידע ישרת אותנו בעתיד.

אך חוויות מסוימות הן חוויות ”קשות לעיכול“. כלומר המוח שלנו אינו מסוגל לקבל את האינפורמציה במסלול העיבוד הרגיל. והדוגמה הכי טובה לכך היא מקרים של אנשים אשר חווים מחדש את הטראומה באמצעות פלאשבקים.

פלאשבקים הם כמובן רק דוגמה אחת לתסמין אפשרי, אך יתכנו תסמינים שונים הנובעים מאותה בעיה בקבלת המידע. במקום שהחוויה הטראומתית תהפוך להיות זיכרון מעבר, היא נוכחת בכל רגע בחיינו.

למרות שהמחקרים מוכיחים כי טיפול EMDR הוא טיפול יעיל, אולי  תופתעו לדעת כי ישנן תאוריות שונות לגבי מכניזם הפעולה של השיטה. מקובל להניח כי תנועות העיניים, שנעשית בצורה מודעת במהלך הטיפול, מעוררת את אותו מנגנון של מצב חלימה (REM). וישנן גם תאוריות נוספות. אכן מדובר בנושאים מחקריים מרתקים, אך לא נרחיב מכיוון שאינם רלוונטיים לטיפול. ברצוני להדגיש כי אין ספק לגבי יעילות השיטה, אלא רק מחלוקת לגבי המכניזם העומד מאחוריה.

emdr טיפול בטראומה

emdr טיפול בטראומה

כיצד מתבצע טיפול בטראומה emdr בפועל?

לפעמים אי הוודאות וחוסר המידע בנושא גורם לנו לאי נוחות, ולכן חשוב לי להסביר מה בפועל מתרחש כאשר ניגשים לטיפול EMDR.

נתחיל מכך שזוהי טכניקה אחת מיני רבות. עבודה עם פסיכולוגית קלינית עשויה לערב טכניקות טיפוליות שונות, הכל בהתאם לצרכים של המטופלים. לעתים ישנו טיפול רחב, ולעתים טיפול ממוקד. אך לצורך כך נדרשת פגישת הכרות בה המטופל/ת יוכלו להכיר את אותי, ואני אתרשם מהצרכים הטיפוליים. הכל כמובן באווירה נעימה ונינוחה.

טיפולי בטראומה באמצעות שיטת EDMR נעשה באמצעות פרוטוקול רב שלבי להגדרת הבעיה (האירוע הטראומתי). במהלך הפגישה אנו נזכר באירוע, במראות, הקולות וכל המחשבות והאמונות המעסיקות את המטופל לאחר שחווה את אותו אירוע. אנחנו נרוץ עם כל האסוציאציות שצפות במוחנו.

שלב תזוזות העיניים הוא הליך פשוט שיכול להתבצע בצורות שונות. הצורה הפשוטה ביותר היא פשוט לעקוב אחר ידו של המטפל. היד נעה מצד לצד, וכך העיניים העוקבות אחריה זזות מצד לצד. אך ישנן גם דרכים נוספות, כמו למשל באמצעות שימוש במוזיקה.

באמצעות טיפול זה ניתן לסייע למוח לעבד מחדש את הזיכרונות של אותו אירוע טראומתי, ובכך לסייע לאירוע להפוך לזיכרון רחוק. דבר המביא להפחתת המצוקה הרגשית וכל התסמינים.

טיפול בטראומה emdr

טיפול EMDR

במסגרת הטיפולים אותם אני מעניקה, אני מרבה להשתמש בשיטת EMDR, כמובן בקונטקסט הנכון. באמצעות השיטה אני מעניקה סיוע למטופלים המתמודדים עם טראומות שונות הקשורות לאבדן, מעשי אלימות לרבות אלימות מינית, הלם קרב, אירועי טרור, אבדן, גירושין ופרידות, וכל מצב שאתם עלולים לפגוש במהלך חייכם. בהתאם לצורך אני משלבת את הטכניקה עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה.

פסיכולוגית קלינית בחיפה – הקליניקה בגוגל מפות

 

גילה

בדרך כלל חוזרת במהלך היום

שלום, ברוכים הבאים לאתר! כדי לשוחח איתי לחצו על הכפתור למטה לשיחה

השינוי מתחיל כאן!
טיפול EMDR
גילה זילברמן היא אחת מבין פסיכולוגים המוכרים בתחום.
היחוד של גילה בין פסיכולוגים קליניים הוא שגילה משלבת שיטות שונות יחד עם ניסיון עשיר וידע רב.
ליווי מקצועי ורגיש
בקליניקה או טיפול פסיכולוגי Online דרך ה"זום"

מגיעה לך שיחת יעוץ ראשוני ללא עלות להתאמת הטיפול המושלם עבורך

פתיחה
1
שלום
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?
Call Now Button דילוג לתוכן